• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
 • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
 • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
 • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Проводи зими в 2018 році: якого числа народне свято Масляна

Перехід до весняних землеробським роботам в старі часи традиційно починався з проводів вже набридлої людям за кілька місяців зими. Це подія в народі відоме як Масляна і йому навіть відведена ціла тиждень.
Таке свято чудово поєднує в собі традицію веселих народних гулянь і православну духовність, адже він передує Великий піст. Саме тому дата початку проводів зими сильно залежить від того, коли ж почнеться піст. Звичайно ж, проводи зими в 2018 році не є винятком, і їх початок також не буде припадати на одну і ту ж дату.

Терміни свята


Щорічно дата початку проводів зими змінюється і це пов'язано з тим, що подібна подія в чому залежить від дати Великого пісту, передує Православну Пасху . Традиційно Масляна, як ще називають свято проводів зимового сезону, святкується за 49 днів до світлого Воскресіння Ісуса Христа.
Споконвічно російське торжество раніше збігалося з днем весняного сонцестояння, але після встановлення християнства на Русі стало залежати від церковного календаря. Саме у зв'язку з цим за точним розрахункам вже відомо, що проводи зими в 2018 році розпочнуться 12 лютого і триватимуть рівно 7 днів. Відразу ж після святкової тижні настане період Великого пісту.

Історія виникнення свята


Проводи зими в 2018 році: якого числа народне свято Масляна

Дивовижне свято проводів зимової пори налічує тисячолітню історію. Він дійшов до нас з язичницької культури, при цьому зміг зберегтися практично в первісному вигляді з настанням християнства.
Наші предки спочатку вважалася язичницьким святом, під час якого усіма відзначався перехід від зимової холоднечі до теплої весни. Язичники вірили в те, що без темного і холодного періоду зими неможливо оцінити наступ оновлення в природі і житті. Тому вони дякували зиму, і проводжали її з почестями.
З приходом християнства на територію Русі православною церквою повністю викорінювалися всі поганські торжества. Але народ чинив шалений опір, тому церковнослужителі пішли іншим шляхом. Вони стали підміняти традиційні свята слов'ян християнськими святами. Не обійшла ця доля і Масляну, яка ставилася до події проводів зими.
Однак православна церква пішла на деякі піступки по відношенню до Масниці, адже так народ охоче погодився б на прийняття християнства. Тому відгомони проведення язичницького прощання з зимовим сезоном простежуються досі, але згідно з православними канонами, це подія передує Великому пісту.

Традиції проведення свята


Проводи зими в 2018 році: якого числа народне свято Масляна


Масляна багато значила для наших предків і досі є дивним подією, адже вона відзначається цілих 7 днів. При цьому кожен день тижня має свою особливу назву та обряди.
Дата початку проводів зими непістійна, але це подія завжди починається з понеділка. Саме з нього починається зустріч Масляної, у цей день за старою традицією жінки печуть млинці. Самий перший млинець виносять на ганок будинку як підношення язичницького божества Кому.
Наступний день вважається ідеальним часом для ворожінь. У якості підручних матеріалів для їх проведення бралися випечені напередодні млинці, а також готуються різноманітні начинки, які можуть бути солодкими, соленими і навіть кислими. В народі існує повір'я, що характер вподобаного хлопця дівчина може з легкістю визначити по вибраній їм начинку.
У середу кожен зять повинен неодмінно відправитися до тещі на млинці. Цей день призначений для спокійних сімейних застіль в колі близьких і рідних.
А ось четвер призначений для забав. Саме в цей день прийнято влаштовувати чоловічі кулачні бої. Навіть маленькі хлопчики беруть у цьому участь, захищаючи зроблені власноруч снігові фортеці.
Проводи зими в 2018 році: якого числа народне свято Масляна

П'ятниця вважається чудовим періодом для того, щоб теща відвідала будинок зятя, при цьому він неодмінно повинен нагодувати її млинцями. Але одними борошняними виробами зяті не обмежуються, тому задобрюють тещу з тестем горілкою, примовляючи похвальні слова.
Суботній вечір традиційно називають «золовкиними посиденьками», адже саме в такий день молоді дружини кличуть у гості сестер своїх чоловіків. За звичаєм прийнято обдаровувати родичок з боку чоловіка приємними подарунками і, звичайно ж, годувати смачними млинцями.
Святкові гуляння закінчуються в неділю. В народі прийнято називати його «прощеним» у зв'язку з тим, що всі люди просять один у одного вибачення за вчинення неприємних вчинків у минулому. Також це ідеальний час для проводів зими, тому на пагорбах розводять багаття і спалюють солом'яне опудало.

Актуальні прикмети


Масляна по праву вважається особливим періодом, відмірює зміну сезонів. За багатовікову історію це торжество встигло обрости різними прикметами, які популярні і зараз.
Проводи зими в 2018 році: якого числа народне свято Масляна

У більшості з них йдеться про млинці:

 • У тому випадку, якщо господиня спече пишні та рівні млинці, то рік для всієї сім'ї буде дуже благополучним;

 • Якщо ж млинці прилипають або їх краю рвуться, то слід чекати неприємностей у цьому році;

 • Якщо перед початком Масляної йшов дощ, така подія віщувало багатий врожай грибів майбутньої восени;

 • Чим більше млинців буде спечена у святковий тиждень, тим частіше в році будуть сонячні дні.


 • Здавна вважається, що протягом 7 днів урочистих проводів зими слід пригощати випічкою всіх знайомих людей. Така дія допоможе привернути щастя у власне життя.

  Відео


  загрузка...
  Проводи зими в 2018 році: якого числа народне свято Масляна
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають