• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Медовий Спас у 2018 році: якого числа Маковей, заходи та традиції свята

Медовий Спас знаменує початок Успенського пісту і є одним з найулюбленіших свят у слов'ян. Починаючи з цього торжества, люди починали вживати в їжу мед і відраховувати останні дні теплого літа. У цей час прийнято освячувати в церкві мед, мак, квіти і різні трави, які згодом ставали оберегом у хаті. Цей свято пов'язане з багатьма традиціями і обрядами, які збереглися і до наших днів.
Медовий Спас у 2018 році відзначать 14 серпня, так як це свято, яке має фіксовану дату. Примітно, що цей день пов'язаний відразу з декількома важливими в християнстві подіями, тому має кілька назв. Так, Медовий Спас ще називають Макковеем, Вдень семи святих мучеників Маковеїв, Спасом на воді, Бджолиним і Медовим святом. У кожного назви є своя історія та пов'язані з нею прикмети.

Трохи про історію свята


Найпоширеніша назва свята – Медовий спас – пов'язане із закінченням літа та початком збору пасічниками меду. Саме в цей період бджоли закінчують нести пилок у вулики і готуються до зимівлі, тому повні соти меду і їх можна забирати.
У свято пасічники одягали чистий одяг і на світанку після молитви вибирали найбагатший вулик для залому сот. Перші стільники клали в чисту дерев'яний посуд і несли до церкви, щоб освятити. Освяченим медом пригощали усіх бажаючих, особливо приділяючи увагу бідним та нужденним людям.
Медовий Спас у 2018 році: якого числа Маковей, заходи та традиції свята

Крім того, згідно з історії православної церкви, 14 серпня кожного року відзначають Свято Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. Це свято було встановлено в Константинополі в IX столітті, і пов'язаний він із зціленням, яке несло з собою дотик до святого Хреста і вживання святої води.
У давні часи серпень був небезпечним місяцем, який ніс собою інфекційні хвороби і смерті багатьох людей. У надії вберегтися від захворювань віруючі йшли до Хреста, торкалися до нього, молилися про здоров'я і пили святу воду. Саме звідси і з'явилася назва свята Спас – від слова «рятуватися», вживаючи в їжу цілющі продукти. В цей день також починається Успенський піст, який триватиме 2 тижні і не піступається за важливістю Великого пісту.
Ще одна назва свята – Маковей – пов'язана з днем пам'яті семи мучеників Маккавеїв, які разом зі своїм вчителем протистояли осквернення християнського храму і прийняли мученицьку смерть. З часом це свято в народі пов'язали з початком активного збирання врожаю маку, тому його назва трансформувалася в Маковія.
Медовий Спас у 2018 році: якого числа Маковей, заходи та традиції свята

Щорічно 14 серпня люди несли в церкву свіжозібрані головки маку разом з різнотрав'ям, освячували їх і зберігали в будинку в якості оберега.
Спасом на воді це свято називають з-за традицією малого водосвяття. В цей день віруючі люди брали участь у хресних ходах до водойм, де священики освячували воду. Вважалося, що скупавшись у такій воді можна вилікуватися від багатьох хвороб, змити гріхи і отримати благословення на весь наступний рік. Існувало вірування, що в цей день цілющими властивостями володіє навіть роса і дощова вода.

Як святкуватимуть Медовий СпасПід час цього свята прийнято відвідувати церкву і освячувати в ній мед, мак, різні квіти і трави, які пов'язують в букетик і потім зберігають у хаті за іконами. Мед можна вживати просто так, а можна готувати з нього різні ласощі та додавати в страви. При цьому слід пам'ятати, що з 14 серпня починається Успенський піст , під час якого потрібно дотримуватися суворих правил вживання їжі.
Медовий Спас у 2018 році: якого числа Маковей, заходи та традиції свята

Так, у понеділок, середу і п'ятницю дозволено їсти тільки сухі продукти: воду, хліб, сушені фрукти і т. д. У вівторок і четвер можна вживати варену їжу, але без масла. У суботу і неділю дозволено масло і трохи вина. При цьому починати першу трапезу можна тільки випивши спочатку святої води.
Незважаючи на досить суворі приписи, Успенський піст вважається самим легким, оскільки в раціон можна додавати гриби, молода картопля, свіжі фрукти і овочі нового врожаю.

Традиції Медового спаса


Головна традиція Медового Спаса – вжити в їжу освячений у церкві мед. За віруваннями, такі ласощі може допомогти позбавитися від хвороб і отримати благословення. Крім того, наші предки вірили, що перша ложка освяченого меду має особливе значення – хто її з'їдав, той міг загадати бажання, і воно обов'язково збудеться.
У цей день також прийнято молитися в церкві про прощення гріхів. Вважається, що саме під час Медового Спаса можна отримати прощення всіх проступків і очиститися від поганих думок. Тому після приходу з церкви люди намагаються вести себе скромно, не лихословити і робити добрі справи.
Медовий Спас у 2018 році: якого числа Маковей, заходи та традиції свята

Наші предки, починаючи з Медового Спаса, більше не купалися у водоймах і приступали до проводам літа. Крім того, після 14 серпня починали оранку землі під посів озимої пшениці.
До наших днів збереглося багато прикмет, пов'язаних з цим святом. Наприклад, наші предки помічали, йде чи під час Медового Спаса дощ — опади означали, що пожеж у цьому році буде мало. Також люди вірили, що саме 14 серпня потрібно збирати мак для випічки, оскільки така начинка буде володіти цілющими властивостями. Доброю прикметою вважалося пригостити медом жебраків або допомогти в побуті вдовам та іншим нужденним людям.
Медовий Спас – це особливий свято 2018 року , який знаменує закінчення літа і дарує можливість насолодитися свіжим і по-справжньому лікувальним медом. У цей день обов'язково потрібно сходити в церкву, освятити мед і пригостити ним своїх близьких.

Відео


загрузка...
Медовий Спас у 2018 році: якого числа Маковей, заходи та традиції свята
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають