• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
 • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
 • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
 • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Прощена неділя 2018: якого числа і коли, суть православного свята

Остання неділя перед Великим Пістом в народі вже багато століть прийнято називати Прощеною. Саме в цей день після вечірнього богослужіння у всіх православних храмах прийнято здійснювати особливий чин прощення, коли священнослужителі та прихожани взаємно просять один в одного прощення за всі свідомі і несвідомі образи, які могли бути заподіяні за останній рік.
Це робиться для того, щоб вступити в світлий період, що відкривається Великим пістом, з чистою душею, а також досягти більшого єднання з усіма людьми та Богом.
Враховуючи той факт, що Прощена неділя завжди відзначається в останній день Масниці кожен рік воно випадає на різні дати в залежності від розкладу Масляного тижня. Прощену неділя 2018 року припадає на 18 лютого, передуючи початку Великого пісту.
Згідно з Євангельським читанням, християни повинні не тільки пробачити один одному всі образи, але ще і вжити всіляких заходів для примирення інших ворогуючих людей.
Також в цей день під час церковної літургії читається Євангеліє, а саме спеціальна частина з Нагірної Проповіді, де говориться про важливість прощення образ всім близьким і навіть малознайомим людям, адже без цього людству неможливо буде отримати прощення вчинених гріхів від Отця Небесного.

Історія виникнення


Прощена неділя 2018: якого числа і коли, суть православного свята


Витоки Прощеної неділі беруть свій початок ще в Давньому Єгипті, де у місцевих ченців був звичай усамітнюватися під час пісту. Вони розходилися по млявої пустелі для того, щоб провести відведений період в молитві.
Перед відходом ченці на прощання просили вибачення один перед одним за минулі образи на той випадок, якщо більше не побачаться, адже з небезпечної пустелі можна було навіть не повернутися назад через певний час.
Пізніше цей звичай був узятий за основу християнами в Давній Русі, які в пустелю відправлятися не стали, але кожен рік напередодні Великого пісту почали просити вибачення у рідних і знайомих за минулі гріхи. З тих пір на Русі склалася традиція просити в це особливе неділю прощення у всіх рідних, сусідів і навіть малознайомих людей.
Заради того, щоб примиритися і дозволити давні сварки, з'їжджалися родичі навіть з інших областей та країн. Православні християни просили прощення також у покійних близьких, тому відправлялися в цей день на кладовищі. Навіть сам імператор Росії до повалення з престолу шанував давню традицію і звертався з проханням про прощення до своїх підданих.
Прощена неділя 2018: якого числа і коли, суть православного свята

Священнослужителями церкви в такий особливий день згадується трагедія вигнання Адама і Єви з Раю. Тому ще однією назвою такого неділі є «Адамове вигнання».
Згідно Біблійного писання гріх прабатьків людства полягає в порушенні заповіді послуху, за що вони і всі їх нащадки були покарані. Православні християни вірять у те, що щиро відпустивши образи, вони зможуть сподіватися на прощення Всевишнього Отця.
Таким чином, пробачивши своїх близьких і, відповідно, попросивши їх про взаємне прощення, православні мали мир у душі і готувалися до вступу в Великий піст 2018 року .

Особливі традиції


Прощена неділя є тим особливим днем, коли вся попередня духовна робота над собою може дати позитивні плоди.
Адже недостатньо просто зайти до церкви і сповідатися, необхідно повністю усвідомити допущені раніше помилки і щиро захотіти попросити за них вибачення у інших людей. Саме тому єдиного рецепту правильного вибачення не існує.
Прощена неділя 2018: якого числа і коли, суть православного свята

Тільки при зверненні від усього серця до людей або Небесному Батькові можна духовного очиститися і саме тоді наповнитися милостивої енергетикою на весь наступний рік.
Проте з часів Київської Русі до нас дійшло одне важливе правило, що стосується вибачень. Згідно з традицією, у цей важливий для кожної віруючої людини день саме старші люди повинні просити прощення першими у тих, хто молодше.

Причому не має значення, є старшим чоловік за віком або соціальним статусом, це правило поширюється, в тому числі, і на керівників з їхніми підлеглими. Обряд прощення неодмінно повинен закінчуватися взаємними обіймами або хоча – б доброзичливою посмішкою один одному.
Але крім покаяння у власних гріхах і прощення інших існують ще кілька традицій проведення цього особливого дня і Прощена неділя 2018 не є винятком.
Прощена неділя 2018: якого числа і коли, суть православного свята

Після того як слова прощення і покаяння будуть сказані всім рідним і знайомим людям всі православні християни традиційно збираються в храмі для того, щоб послухати приурочену до цього дня вечірню службу. Віруючі парафіяни можуть припасти до ікон із зображенням святих і помолитися за здоров'я своїх близьких і недругів.
Вже багато століть у православних християн прийнято також пекти млинці і пригощати ними своїх близьких. Вся рідня традиційно збирається за стіл і в сімейному колі господарі пригощають присутніх смачними млинцями. Також слід віднести кілька частування на могили померлих родичів, у яких потрібно не забути попросити вибачення нарівні з живими людьми.
На завершення особливого дня необхідно сходити в лазню і символічно змити з себе гріхи, щоб вступити в світлий період перед Великоднем очищеним не тільки духовно, але й фізично.

Народні прикмети


Прощена неділя 2018: якого числа і коли, суть православного свята

За багато століть Прощена неділя встигло обрости не тільки своєрідними звичаями, але ще й досить цікавими прикметами. Більшість з них пов'язані з особистою сферою життя. Найбільш поширеними вважаються такі прикмети:

 • якщо після вечері не забирати залишки їжі зі столу, а накрити її великим відрізу бавовняної або лляної тканини і залишити на ніч, то це дозволить притягти в будинок успіх і благополуччя;

 • спечені в цей день млинці обов'язково повинні бути всі з'їдені, адже це дозволить родині згуртуватися і збільшитися в чисельності.


 • Таким чином, слідуючи загальноприйнятим традиціям поведінки у день Прощеної неділі, і прислухаючись до перевірених століттями прикметами, кожен зможе стати більш щасливим і духовно гармонійною людиною.

  Відео


  загрузка...
  Прощена неділя 2018: якого числа і коли, суть православного свята
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають