• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
 • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
 • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
 • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Івана Купала 2018: якого числа Іванів день, традиції і прикмети свята

Давнє народне свято східних слов'ян, що знаменує літнє сонцестояння, має незвичайну назву івана Купала.
У нього язичницькі витоки, адже саме в цей особливий день наші предки поклонялись природі і сонячного світила. Вдень відбувалися обряди поклоніння Сонцю, проте язичники надавали свята також магічне значення. Вони вважали, що саме купальська ніч є воістину чарівним часом, коли можна успішно здійснити різні любовні обряди.
Враховуючи той факт, що це особливе свято припадає на час розквіту природи і на той період, коли день дорівнює ночі, він встиг обрости безліччю обрядів і традицій. В минулому свято відзначалося 24 червня за старим стилем, однак часи змінилися і тепер Іван Купала в 2018 році припадає на 7 липня.
З приходом християнства на землі Київської Русі це свято не зник, але багато в чому змінилося. Тепер у православ'ї він чиститься як Різдво Іоанна Предтечі і у календарному циклі вважається повністю симетричним Різдва Христового.

Історія свята


Всіма улюблений літній свято Івана Купала має язичницьке начало. Вперше його почали відзначати східні і західні слов'яни ще за 400 років до приходу християнства на їх територію. Пізніше це свято отримало поширення по Прибалтиці і навіть по всій Європі.
Унікальність свята в тому, що спочатку він належав до числа найбільш важливих подій у році і дуже шанувався усіма без винятку людьми. Він був присвячений Сонцю, що є головним світилом, завдяки якому можлива будь-яка форма життя на Землі. Також у цей день вважалося давнє слов'янське божество Купала, завдяки чому свято знаходив сакральне значення.
Івана Купала 2018: якого числа Іванів день, традиції і прикмети свята


З приходом християнства в Європу і на територію Київської Русі один з головних язичницьких свят не був викорінений, але був приурочений до Різдва Іоанна Предтечі. Велике торжество зазнало величезних змін, але все одно залишився загальнонародним, а не тільки церковним святом.
Синтез язичеських і православних традицій зробив день Івана Купала особливо цікавим, адже він встиг обрости безліччю різноманітних обрядів, традицій і прикмет.

Цікаві традиції


Свято Івана Купала досить багатий традиціями і різноманітними обрядами, а ніч напередодні цієї події по своєму ритуального наповнення у багато разів перевершує сам день свята.
У переддень свята пізньої ночі молодь влаштовувала гуляння навколо вогню, причому багаття зазвичай розлучався дуже великий на вершині високого пагорба. Найсміливіші хлопці стрибали через палаючий вогнем багаття, змагаючись таким чином між собою. У народі вважалося, що саме той молодик, який стрибне через полум'я вище всіх, матиме щастя на все життя.
Івана Купала 2018: якого числа Іванів день, традиції і прикмети свята

Коли яскраве полум'я трохи згасало, крізь вогнище починали стрибати закохані пари. Під час здійснення цього дійства хлопцю і дівчині обов'язково треба було взятися за руки. Якщо під час стрибка закохані не разнимут рук, то їх чекає міцна спільне життя.
Також молодь водила дружні хороводи навколо яскравого полум'я багаття, наспівуючи особливі пісні, в яких славилось сонячне світило. Влаштовувалися гуляння до самого світанку для того, щоб не пропустити схід сонця. Селяни намагалися навіть провести біля багаття велику рогату худобу, щоб захистити тварин від можливих недуг.
Але крім священного світила нашими предками шанувалася і вода, особливо після того, як свято набуло християнський ухил. Церквою у цей день вшановується Іоанн Предтеча, який колись хрестив Ісуса Христа ( Хрещення Господнє ) у священних водах ріки Йордан. У зв'язку з цим на ті часи вважалося, що вся нечисть на цілу добу покидає води річок, озер і морів, відповідно водойми ставали безпечними для купання.
Воді протягом 24 годин, поки тривало свято, приписувалися цілющі властивості, тому всі люди прагнули зануритися в найближчий водойму для зцілення або зміцнення здоров'я, а також для того, щоб очиститися духовно. Якщо ж не було поблизу озера або річки, наші предки витапливали лазні, в яких можна було попаритися від душі, тим самим поліпшивши стан організму і отримавши заряд енергії.
Івана Купала 2018: якого числа Іванів день, традиції і прикмети свята

Цілющі властивості приписували також роси, яка вважалася посланим людям еліксиром від Отця Небесного. Дівчата і жінки вмивалися росою для того, щоб посилити зовнішню привабливість, а юнаки та дорослі чоловіки намагалися полежати на цілющих краплях в цілях збільшення сили та витривалості.
У народі унікальні властивості приписувалися в цей особливий день і польових рослин. Відразу після ранкового обряду з росою жінки всіх віків йшли на луки збирати трави та квіти для складання букетів і плетіння вінків. Також трави висушували, а потім обкурювали приміщення, в якому знаходився хворий чоловік. Люди вірили в те, що така дія прожене духів хвороби і допоможе хворому видужати.
Але особливе місце в цей день займав містичний квітка папороті, який прагнули відшукати в купальську ніч всі бажаючі. Згідно з давньою легендою той, хто зможе відшукати цей чарівний квітка, побачить на тому ж місці приховані скарби. У народі вірили, що унікальна рослина цвіте лише одну добу, які якраз і випадає на день Івана Купала.

Народні прикмети


Івана Купала 2018: якого числа Іванів день, традиції і прикмети свята

Прикмети, пов'язані зі святом, живі в народі і по сей день. Вони перевірені часом і досить цікаві для наших сучасників. Ось кілька найбільш важливих прикмет:

 • Якщо зібраних у день свята трав набереться 12 видів, то в цій сім'ї в майбутньому році буде весілля;

 • Рясний дощ на Івана Купала віщує спекотне літо і посушливу погоду до початку осені;

 • Якщо побачити змію, то це обіцяє великі втрати незабаром.


 • Наведені вище прикмети не втрачають своєї актуальності протягом багатьох століть і 7 липня, коли настане свято в 2018 році також будуть працювати на відмінно.

  Відео


  загрузка...
  Івана Купала 2018: якого числа Іванів день, традиції і прикмети свята
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають