• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Трійця в 2018 році

Справжнє народне свято, наповнене теплом і душевною щедрістю – Трійця, день, який знаменує прихід літа і воцаріння сонця. Про традиції свята, про повір'ях, з ним пов'язаних, про те, якого числа Трійця в 2018 році – в нашій статті.


Трійця 2018


Якого числа православна Трійця? Цим питанням задається кожен, хто знайомиться з народними та церковними традиціями свята. Адже у цього свята немає чітко фіксованої дати в календарі.


Кожен рік Трійця відзначається новий день. Дата свята безпосередньо пов'язана з Великоднем – Трійця відзначається на п'ятдесятий день після Світлого Воскресіння (за початок відліку береться Великодню неділю).


У 2018 році Трійця припадає на 27 травня, неділя.


Значення Трійці


Друга назва Трійці – П'ятидесятниці, бо як відзначається свято через п'ятдесят днів після Великодня. У багатьох слов'янських народів це свято більше відоме під іншою назвою – Духів день, названий так на честь Святого Духа, одного з втілень Бога в Триєдність.


У Новому Завіті описано подія, що поклала початок свята. Коли через півтора місяці апостоли зібралися в Єрусалимі і розмовляли в Сіонській світлиці, явився їм Дух Святий у вигляді полум'я. Язики вогню немов обійняв кожного і апістолів – так учні Христа отримали дар мов, щоб вони могли ходити по далеких землях і нести людям різних народів Слово Боже.


На честь зішестя Духа Святого на апістолів і був заснований один з найулюбленіших у народі християнських свят – Трійця, П'ятидесятниця або Духів день.


Трійця в 2018 році


Народні звичаї і традиції Трійці


Трійця – проводи весни і зустріч літа, один з сезонних свят, що означають зміну пори року. «Трійця, земля травою покриється» — примовляли селяни, готуючись до свята. Недарма в деяких регіонах свято називали іменинами Трави – в більшості обрядів так чи інакше «брала участь» зелень, від трави до гілок.


Пучками трави і букетами з березових гілок прикрашали хату і ворота. Такий же зеленню прикрашали і роги корів і биків – за повір'ям, це повинно було захистити худобу від злих сил, хвороб і пристріту. Траву приносили на службу в церкву – після служби божої над освяченим пучком прийнято було плакати, тобто «пускати сльозу». Сльози символізували дощ, то є оплаканная, мокра трава повинна була гарантувати м'яке, не посушливе літо.


Трійця в 2018 році


Береза грала величезну роль в обрядах. Так, берези свивались в арки – два деревця ростуть поряд переплітали між собою стрічками, з'єднуючи гілками так, щоб утворилася напівкругла арка. На Трійцю навколо такої арки водили хороводи і «пірнали» у неї в іграх.


З тонких гілок берези з ніжними зеленими листочками дівчата плели вінки, вплітаючи в них лугові квіти і стеблинки полину. Такі вінки служили не тільки прикрасою: в ніч свята їх пускали по воді в обряді ворожіння. Вважалося, що нижче за течією ці вінки забираю собі русалки і мавки – адже вони теж колись були дівчатами і теж мріють про прикраси. Однак не вислизнувший, а моментально вінок потонув вважався вже недоброю прикметою, і власниці такої прикраси варто побоюватися – це означало, що русалки мріють забрати дівчину до себе, перетворивши в таку ж водяницу.


Трійця в 2018 році


Русалки та інша нечисть на Трійцю були особливо активні. У селах, розташованих по берегах річок і озер, в троїцьку ніч люди боялися виходити з дому – існувало повір'я, що в цю ніч русалки отримували можливість виходити з води і бродити по луках і дорогах. Щоб відігнати нечисту силу, в траву і гілки, прикрашали ворота, вплітали стебла полину. Цю ж полин дівчата використовували і для створення вінків, які потім дарували симпатичним хлопцям. Такий вінок повинен був захистити коханого на шляху до дому. Березовими гілками і полином хлопці «ганяли мавок»: особливою відвагою вважалося провести ніч на Трійцю в поле, де потрібно було бігати, розмахуючи прутами, щоб не підпустити до себе нечисть. Зате вранці можна було сміливо купатися в озерної або річкової води – водойми очищалися, і русалки вже не могли потягти необережного мандрівника до себе на дно.

загрузка...
Трійця в 2018 році
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають