• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Масляна в 2018 році

Кращий народний православний свято кінця зими – Масляна. У 2018 році це свято припадає на середину лютого через ранній Великдень.


Масляна в 2018 році: дата свята


Масляна в 2018 році


Масляна – свято минущий, тобто не має чітко зафіксованої в календарі дати. Пов'язано це з тим, що масляний тиждень і сама Масниця передують Великий піст перед Великоднем. Відповідно, і відповідь на питання «якого числа Масляна в 2018 році» безпосередньо залежить від дати Світлого воскресіння.

У 2018 році Масляна припадає на 18 лютого, неділя. Масляний тиждень триватиме з 12 по 18 лютого.

Вирахувати дату початку святкової масляного тижня можна і самостійно. Все, що для цього потрібно – відняти від дати Великодня 56 днів: 48 днів Великого пісту і безпосередньо тиждень Масляної. Масляний тиждень завжди починається з понеділка і закінчується у неділю. З дзвоном вечірнього дзвону в неділю 18 лютого розпочнеться Великий піст в 2018 році.


Традиції Масниці


Масляна в 2018 році


Ну кому не знайома найвідоміша традиція – спалювання опудала зими на Масляну? Саме це феєричне дійство і стає кульмінацією свята. Але опудало спалюють лише в неділю, а святкування починається за сім днів до цього.


Понеділок – зустріч Масляної. В цей день закінчувалася підготовка до святкової тижня, а з вечора починалися вечорниці. З ранку добудовувалися гірки, гойдалки, стовпи для лазіння, балагани, катки та інші розваги. До обіду господині заводили опару і починали пекти млинці. За традицією, перший млинець необхідно було віддати на поминання покійних. До речі, саме звідси пішла приказка «перший млинець грудкою» — куля, тобто комоедини, означав якраз поминки.


У понеділок мешканці поселення споруджували Масляну – опудало з соломи, що символізує зиму. Опудало обряжали в жіноче плаття, пов'язували на голову хустку і прив'язували до кілка. Кількість встановлювали в центрі села, щоб кожен проходить міг бачити символ свята. У деяких регіонах опудало попередньо возили на санях по всьому селищу.


В цей день вперше всі родичі збиралися за одним столом. Пригощалися першими млинцями, вихваляли господиню будинку і домовлялися про тижні свят. Обговорювалося і час гулянь, і місце, і порядок дій, і навіть черговість походів в гості.


Вівторок – загравання. Молоді люди загравали з майбутніми нареченими. Хлопці звали дівчат кататися з гірок, ті у відповідь пригощали млинцями. Загравання служив свого роду оглядинами, які повинні були привести до весіль після Великого пісту.


Середа – ласунка. День «тещиних млинців» — у цей день мати дружини демонструвала своє розташування зятю, запрошуючи його в гості на млинці. І чим багатше був стіл, чим обширнее частування, тим більше теща благоволила до чоловіка своєї дочки. Перші три дні масляного тижня носили назву Вузької Масляної. У ці дні проводили ще господарські роботи, проте повним ходом йшла підготовка до свята.


Четвер – розгуляй. Друга назва масляного четвера – розгул або широкої четвер. Цей день ставав початком Широкої Масляної. Всі роботи по господарству відходили на другий план, всі підготовчі дії до гулянь завершувалися, починався безпосередньо свято. Катання на конях і на санках з гірки, хороводи та пісні, кулачні бої і безліч інших способів підняти собі настрій.


Але головне дійство, яке традиційно проходило у четвер – взяття снігового містечка. Причому в забаві брали участь не тільки діти, але і дорослі – виплеснути накопичили за холодну зиму енергію хотілося кожному.


П'ятниця – тещині вечірки. День візиту-відповіді – теща приходила в хату до дочки і зятя, де останній повинен був самостійно частувати тещу млинця. Як правило, жінка приходила не сама, а з «товарками» — подругами, щоб похвалитися зятем, повагою, яке він їй надає.


Масляна в 2018 році
Субота – зовичні зустрічі. Друга назва – зовичні посиденьки. В цей день молода дружина запрошувала на млинці родичок чоловіка. Окрім частування, невістка обдаровувала родичок невеликими подарунками – стрічками, намистом, іграшками.


Неділя – проводи зими. Кульмінація свята, його найвища точка і одночасно завершення. В цей день гуляння набували особливого розмаху, а у фіналі всі жителі села спалювали опудало Масляної. Символ зими, згораючи, забирав із собою холоду і всі біди, що накопичилися за місяці холоднечі.

загрузка...
Масляна в 2018 році
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають