• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Великдень в 2018 року в Україні: якого числа, історія і традиції

Великдень відноситься до числа найулюбленіших і найбільш важливих релігійних урочистостей для всіх православних українців. Саме в цей день вони згадують про подію чудесного Воскресіння Ісуса Христа, перемогу сил життя над силами смерті, торжество добра і віри над злом і гріхами. Це свято належить до перехідних церковних урочистостей, а це значить, що день Великодня не має чітко визначеної дати. Її термін залежить від місячно-сонячного календаря й того, коли настане весняне рівнодення.
Дати Пасхи на найближчі пару тисяч років були розраховані ще під часи Середньовіччя, коли було визначено, що цей день настає в перший недільний день після весняного повного місяця. У 2018 році Пасха буде ранньою і випаде на 8 квітня. Українці стали відзначати це свято ще в кінці першого століття нашої ери, і зазначають досі. Щоб якомога більше дізнатися про історію виникнення цього свята і українських великодніх традиціях, давайте поговоримо про це світлу подію дещо детальніше.
Великдень в 2018 року в Україні: якого числа, історія і традиції
У 2018 році Великдень в Україні відсвяткують 8 квітня

Історія святкування Пасхи


Традиції християнського свята Пасха сходять до єврейського свята Песах. У дні цього свята ізраїльський народ згадує про день великого звільнення від пут рабства єгипетського, описаного у старозавітних джерелах. Назва «Песах», що можна приблизно перевести як слова «минув» або «пройшов».
Єврейський народ завжди святкують Песах у вузькому колі сім'ї, а в старі часи не починалася трапеза без того, щоб не принести жертовне ягня або козеня во славу великого визволення від гноблення. Агнець є одним із символів Песаха не випадково. У Новому Завіті йдеться про те, що на Таємній Вечері, на якій були присутні сам Христос і його апостоли, Ісус став втіленням жертовного агнця, принісши себе в жертву в ім'я порятунку людства.
Що стосується подій дня Воскресіння, то перед тим як Син Божий повстав з мертвих після страти, сталося велике землетрус – це ангел відсунув валун від печери з Труною Христа. З першими променями світанкового сонця жінки-мироносиці (Магдалена, Соломонія та мати Якова Марія) пішли до печери, щоб змастити пахощами тіло Спасителя. Перед здивованими очима пістали валун і пусте вмістилище тіла Ісуса. В цю мить жінки побачили ангела, возвестившего світлу звістку про Воскресіння Христа.
Єврейська назва Пасхи піступово набрало звичного нам вигляду, ну а сам свято є не просто першим релігійним святом для усього християнського люду, але і найважливішим у низці церковних днів. Звичайно, практично в кожній країні існують свої особливості святкування цієї події, однак є й непорушні великодні символи, до числа яких відносяться символи вогню (свічки), оновлення (вода) і життя (паска і яйце).
Великдень в 2018 року в Україні: якого числа, історія і традиції

Особливості святкування Великодня в Україні


Період підготовки до великодніх торжеств триває цілих сім тижнів – у цей період усі православні дотримуються суворого Великого пісту , який в 2018 році буде проходити з 19 лютого по 7 квітня. Число сім носить далеко не випадковий характер, адже саме стільки тижнів Христос провів у виснажливої спеки пустелі.
Згідно з церковними канонами, це час варто присвятити думкам про страждання Ісуса, відмовившись від продуктів, що мають тваринне походження, а також алкогольних напоїв, солодощів і будь-яких розваг. Головною суттю пісту є очищення від гріховних помислів і молитва.

Підготовка до торжества


Особливе значення має остання седмиця пісту, що носить назву Страсного. Протягом цього періоду починається сама активна підготовка до Великодня – у кожному будинку проводять прибирання та наготавливают святкову їжу. У Чистий Четвер згадують про Таємну Вечерю, причащаються і відвідують службу, на якій парафіянам розповідають про історію страждань Сина Божого.
Великдень в 2018 року в Україні: якого числа, історія і традиції
Створення крашанок та писанок — найважливіший етап підготовки до Великодня
Господині наводять в будинку остаточний лиск і печуть пасхальні паски. Крім того, в цей день прийнято купатися, щоб вода змила всі хвороби і нещастя. Наступного дня, в Страсну П'ятницю з церкви виносять полотно, в яку було обгорнуте тіло Ісуса. Цей день є днем особливої скорботи, тому православні тримають найсуворіший піст, не куштуючи їжу взагалі.

Як проходить свято в Україні?


В опівнічний час пасхального торжества в храмах починається хресний хід з гімнами і дзвоном. Після всеношної урочистої служби, яку відстоюють всі віруючий українці, священик звертається до них зі словами: «Христос воскрес!», на що відповідають «Воістину воскрес!». Ці слова звучать у всіх куточках України протягом усього дня, адже саме так прийнято вітати один одного в день Пасхи і сорок днів після неї.
Після закінчення богослужіння розпочинається освячення обрядових страв – кожен, хто приходить у храм, приносить з собою кошик з пасками, крашанками, сирними пасками, ковбасами і вином, прикрашаючи їх вишитими рушниками і першими весняними квітами. Відзначають Великдень у вузькому колі сім'ї, разговляясь після довгого пісту. У селах до цих пір дотримуються давніх звичаїв, згідно з якими до початку трапези глава сім'ї повинен взяти освячену крашенку і розділити її між усіма присутніми за столом.
Великдень в 2018 року в Україні: якого числа, історія і традиції
Освячення може пройти будь-яка домашня їжа, принесена в храм
Звичай починати застілля з яйця існує в українців ще з часів раннього християнства, адже саме воно вважається втіленням життя. Адже коли-то, згідно з Біблією, Діва Марія принесла яйце в якості подарунка імператору, який заявив, що як біла шкаралупа не може забарвитися в червоний колір, так і життя після смерті неможлива. Після цих слів шкаралупа придбала яскраво-червоний колір, підтвердивши слова Марії про велику місію Ісуса.
Далі приступають до трапези, яка складається з ковбас, сальтисонов, сала, холодців, смажених або печених курей, овочів і вина. Крім крашанок, яким надавали колір за допомогою цибульного або бурякового відвару, на столах розміщують писанки – розписані яйця, малюнки яких володіють особливою символізмом і спрямовані на залучення здоров'я, удачі і благополуччя.
Після урочистої трапези вся сільська молодь досі висипає на вулиці, щоб танцювати і співати веснянки, ну а на наступний день, в Обливаний понеділок, юнаки намагаються облити дівчат водою. Вівторок — день реваншу. Дівчата підстерігають хлопців з відрами, щоб «помститися». Ця традиція пов'язана з тим, що до осені слід було визначитися з майбутніми женихами і нареченими. Після Великого пісту можна було свататися, так що такі нехитрі забави дозволяли молоді невинно пофліртувати один з одним.
Великдень в 2018 року в Україні: якого числа, історія і традиції
Звичай христосуватися яйцями на Великдень зберігся в Україні досі

Великодні прикмети


Наші предки завжди намагалися дотриматися обов'язкові звичаї і примічали те, що відбувається у цей день. Так, наприклад:людина, що зуміла спробувати пасок, які спекли дев'ять різних господинь, знайде щастя;
щасливий буде той, хто перший прийшов додому після богослужіння;
переможець битви на яйцях, яка є традиційною забавою в цей день, весь рік буде здоровий;
грім і заморозки на Великдень – до відмінного врожаю, а гроза – до затяжного тепла до самої середини осені;
надзвичайно щаслива доля уготована немовляті, що з'явився на світ у великодній день.загрузка...
Великдень в 2018 року в Україні: якого числа, історія і традиції
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають