• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
 • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
 • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
 • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Яблучний спас 2018 року: якого числа

Церковне свято Преображення Господнього, у народі відомий під іншою назвою – Яблучний Спас. Про те, чому цей день отримав назву Яблучного, знають багато – до свята встигає перший щедрий врожай яблук. А ось питання, якого числа Яблучний Спас у 2018 році, більшість з нас змусить задуматися.

Яблучний Спас 2018


Преображення Господнє – одне з небагатьох важливих свят у християнстві, чия дата фіксована в календарі. Це означає, що свято не залежить від дати Великодня і щорічно відзначається в один і той же день – 19 серпня.
Яблучний спас 2018 року: якого числа

Перетворення або Яблучний Спас у 2018 році випадає на неділю, 19 серпня.
У різних народів зустрічається кілька варіантів найменування свята. Крім Яблучного Спаса Преображення отримало назву Другого або Великого Спаса, Спаса на горі, Осеніни, Горохів день і т. д. І кожна з цих назв має своє обгрунтування. Наприклад, Врятував на горі називається так через біблійного сюжету, ліг в основу свята: явище Величі Божого сталося під час молитви на горі Фавор. Осеніни – тому що, за повір'ям, після Спаса літо повертає на осінь», а Свято першого врожаю – бо до цього дня дозріває велика частина плодів, які вже можна заготовлювати на зиму.

Преображення Господнє


Церковна назва Яблучного Спаса – Преображення Господнє. Свято це в православ'ї належить до дванадесятих, тобто друге за важливістю після Великодня і Різдва. В основі свята – явище Божественної Величі Христа, описане в біблійних сказаннях.
Сюжет Преображення описаний у багатьох біблійних текстах. Ісус взяв із собою трьох свої учнів – Петра, і Івана, і Якова, піднявся на гору Фавор (за деякими джерелами – Гермон), щоб усамітнитися для молитви. І там, на вершині гори Христос Преобразився – тобто показав свою Божественну сутність. Просяяло обличчя Його, стали білими одягу, а з неба спустилася хмара, звідки Голос промовив, що Ісус – Син Божий.
Яблучний спас 2018 року: якого числа

Яблучний Спас: народні традиції та звичаї


У центрі уваги цього свято – яблука. І велика частина народних традицій і звичаїв пов'язано саме з цими плодами. Перший рясний урожай було прийнято освячувати в церкві, яблуками пригощали всіх друзів, родичів і сусідів. Але головне – яблука служили якимсь особливим частуванням для покійних.
Спочатку вважалося, що померлі діти в Раю отримують в цей день в якості частування стиглі райські яблучка. Однак давали їх не всім, а лише тим, чиї батьки не їли яблук нового врожаю до самого Яблучного Спаса. Таке своєрідне утримання батьків служило запорукою винагороди дітей на тому світі. Стиглі плоди, на заутрені освячені в церкві, мати і батько повинні були принести на могилу померлої дитини. Якщо місце поховання було далеко або зовсім невідомо, дозволялося залишати яблука в церкві.
Яблучний спас 2018 року: якого числа

За довгі роки ця традиція зазнала деякі зміни. Освячені в церкві яблука дозволялося класти на могилу будь-якого покійного члена сім'ї – плоди ставали своєрідною їжею для покійних. До речі, в багатьох регіонах нашої країни ця традиція жива і понині – і на Яблучний Спас у 2018 році на кладовищах з'являться міцні, стиглі яблука.
Але з цими плодами пов'язані не тільки сумні, поминальні звичаї. Знайшлося яблуку місце і в народному веселощі. Так, пізно ввечері святкового дня дівчата ворожили на яблуках – витягали навмання в темряві яблуко з кошика із зібраним врожаєм. Яке яблучко випаде – такого і судженому бути. В'яле і з гнилим бочком – чоловік буде ледар і п'яниця; міцне і рум'яне – чоловік дістанеться гарний і ставний. Яблучко з червоточиною – в майбутньому дружині таїться якась вада, не помітний оку. Ну а соковитий, стиглий, солодкий плід обіцяв міцну і щасливе сімейне життя.
Яблучний спас 2018 року: якого числа

Яблука були і незмінним стравою на святковому столі. Пироги, кулеб'яки, запечена птиця, каші, млинці і оладки – рецептів страв з яблуками безліч, і велика частина з них прийшла до нас з глибини століть. Крім яблук на столі обов'язково присутній мед. І хоча це був вже не перший збір, мед на Врятував вважався найкращим, самим запашним і солодким.
Читайте також:

 • Вознесіння в 2018 році

 • Старий Новий 2018 рік

 • Хрещення в 2018 році
 • загрузка...
  Яблучний спас 2018 року: якого числа
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають