• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Єврейська Пасха (Песах) у 2018 році | Якого числа, дата свята

Песах (Пасха) – це найдавніший і важливе свято, яке відзначають іудеї. Незважаючи на схожість назви з православним святом, знаменує він зовсім не воскресіння Ісуса Христа, а звільнення євреїв від рабства. Тому ставлення іудеїв до цього свята і традиції його відзначення разюче відрізняються від звичних нам.
Під час святкування Песаха всі віруючі збираються за сімейним столом, проводять традиційну церемонію і беруть участь у пасхальній трапезі. У цей день прийнято згадувати нелегку долю єврейського народу і дякувати Всевишньому за наявні блага.
Кожен рік Песах припадає на різну дату, оскільки іудеї не користуються григоріанським календарем, а сонячно-місячної системою літочислення. Відзначають свято 7 днів в Ізраїлі і 8 днів у всіх інших країнах, а починається святкування з 14 дня місяця нісана. Таким чином, єврейська Пасха (Песах) у 2018 році буде проходити з 31 березня по 7 квітня.

Історія свята


Свої витоки свято Песах бере з біблійних часів, коли євреї були в рабстві у єгиптян. Згідно з описаними у Біблії подіями, Мойсей хотів звільнити іудеїв і що виведу з Єгипту, але фараон відмовлявся відпускати. За це Бог наслав на країну 10 страт, найстрашнішою з яких стала остання – смерть усіх єгипетських первістків.
Єврейська Пасха (Песах) у 2018 році | Якого числа, дата свята


Перед тим як наслати останню кару, Бог дав євреям наказ заколоти ягнят і кров'ю накреслити на своїх дверях знак. У ніч на 14 день місяця нісана первістки загинули у всіх будинках Єгипту, крім тих, на дверях яких були залишені знаки. Після цього Мойсей вивів безперешкодно євреїв з Єгипту і назавжди звільнив з неволі.
Свято Песах названий саме на честь того, що минула кара будинки євреїв, адже слово «песах» перекладається з івриту як «обійти, пройти повз». Під час святкування іудеї згадують часи рабства, дякують Всевишньому за виявлену до них милість.

Як святкують Песах


Святкування Песаха пов'язано з різними заборонами і ритуалами. Так, на час урочистості євреям не можна їсти або мати у володінні продукти, які пройшли процес бродіння.
Наприклад, під забороною виявляється квас, пиво, дріжджовий хліб, макарони і т. д. Такі продукти називають хамецом і в період свята не тільки виключають з раціону, але і прибирають з будинків. Під час Песаха їсти можна лише традиційний прісний хліб під назвою маца.
Єврейська Пасха (Песах) у 2018 році | Якого числа, дата свята

Ця заборона існує не просто так – він пов'язаний із звільненням євреїв з рабства. Коли жиди йшли з Єгипту, у них не було часу, щоб запастися квасним, тому вони змушені були брати в дорогу хліб, випечений з тіста, що ще не зійшло. Маца – це не просто традиційну страву, а ще одне нагадування про труднощі, які довелося витерпіти єврейського народу.
Готуватися до свята євреї починають ще за тиждень до його початку. Кожна господиня проводить у своєму будинку генеральне прибирання, намагаючись не тільки привести його в ідеальний порядок, але і видалити всі залишки хамеца. Квасне зазвичай збирають в одну купу і спалюють, а якщо продукти ще навіть не розпаковані, то їх можуть продати нееврею.
Навіть якщо в будинку залишилися заборонені продукти, тобто з заборонено і після свята. Як правило, сім'ї намагаються закуповувати стільки хамеца, щоб застосувати його до Песаха і не знищувати.
Незважаючи на те, що свято відзначають тиждень, вихідними в Ізраїлі є тільки перший і останній день Песаха. Інші дні читаються святковими буднями.

Як проходить традиційна трапеза


Єврейська Пасха (Песах) у 2018 році | Якого числа, дата свята

Песах вважається сімейним святом, який потрібно провести в колі близьких людей. Головним його моментом є вечірня трапеза седер (з івриту «порядок»), яку влаштовують в перший день торжества, а за межами Ізраїлю – в два перших дні. За традицією, початок трапези має припадати на момент, коли зникне останній промінь сонця і вся родина повернеться з синагоги. Тоді всі сідають за загальний стіл, читають молитви, співають псалми і благословляють один одного.
Святковий стіл господині сервірують кращою посудом, в ідеалі, вона повинна використовуватися тільки під час Песаха і передаватися з покоління в покоління. На столі обов'язково повинні бути свічки, вино, три шматочки маци і кубок для пророка Іллі. Крім того, потрібно неодмінно наповнити миски солоною водою: це символ сліз, які проливали єврейські матері, коли солдати фараона вбили їх первістків.
Для трапези обов'язково готують символічні страви: зроа – смажена баранина з кісточкою, карпас – весняний овоч, бейца – зварене круто яйце. Ці страви розкладають на спеціальному блюді, яке використовують лише для седера і називають кеар. На початку трапези зачитують перекази про Кінець і тільки потім приступають до їжі.
Єврейська Пасха (Песах) у 2018 році | Якого числа, дата свята

Сам седер проходить у 5 етапів (міцвот). Так, кожен присутній повинен з'їсти мацу, випити 4 чаші вина (для дітей готують виноградний сік), з'їсти шматочок мармуру, прочитати Агаду і прочитати псалми.
Святкові частування не обмежуються тільки символічними стравами: кожна господиня намагається накрити багатий стіл. Для седера готують фаршировану рибу, запечене м'ясо, курячий бульйон та інші смаколики, які відповідають вимогам урочистості.

Вихідні на Песах


Євреї дуже трепетно і відповідально ставляться до святкування Песаха, тому дотримуються всі традиції, в тому числі, пов'язані з вихідними днями.
Головними у тижневому торжестві вважаються перший і останній день – вони і є вихідними, а в перший день взагалі заборонено займатися якою-небудь роботою. Наступні п'ять днів теж вважаються святковими, але в цей період можна виконувати нескладні завдання і займатися неутомливим працею.
Єврейська Пасха (Песах) у 2018 році | Якого числа, дата свята


Останній день Песаха є символом переходу євреями Червоного моря. Відзначають його також згідно з певними традиціями: в школах проводять церемонію «поділу морських вод», а біля різних водойм зачитують уривки з Тори. У країнах діаспори віруючі юдеї святкують восьмий день Песаха.
Свято Песах для євреїв не менш важливий, ніж Православна Пасха для православних християн і католицька Пасха для віруючих Римсько-католицької церкви. Його відзначають з дотриманням особливих традицій, які передаються з покоління в покоління, і намагаються проводити в колі сім'ї.

Відео


загрузка...
Єврейська Пасха (Песах) у 2018 році | Якого числа, дата свята
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають