• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Радониця в 2018 році | Якого числа батьківські поминальні дні

Радониця – це православне свято, в який прийнято поминати покійних рідних людей. Незважаючи на те, що це свято пов'язане з відвідинами могил близьких, воно зовсім не є днем жалоби. Насправді під час Радониці потрібно згадати хороші риси покійних родичів, їхні добрі справи і приємні моменти, які з ними пов'язані.
В цей період необхідно відзначити, що близькі люди зараз перебувають у Царстві Небесному і позбавлені від страждань і смутку.
Це свято відзначають на 9 день після Православної Пасхи , з-за чого його дата кожен рік змінюється. Так, Радониця в 2018 році випадає на 17 квітня.
У народі Радониця відома і під іншими іменами: Батьківський день, Тризни, Могилки, Навоїв день. Існує легенда, що назва свята походить від слів «рід», «спорідненість» і «радість», тому потрібно обов'язково згадувати про покійних родичів і робити це без гіркоти і сліз.

Історія свята


Радониця – це один свят, які прийшли в нашу культуру ще з язичницьких часів. Наші предки вірили, що існують божества – радониці – які охороняють душі покійних. На їх честь влаштовували бенкети, гуляння, а на кургани приносили дари, вшановуючи таким чином душі померлих.
Коли на Русь прийшло християнство, язичницькі обряди і традиції викорінювали, щоб навернути людей у нову віру. Однак Радоницу ця доля минула, оскільки вона не перечила канонами християнства і навіть гармонійно доповнювала православний календар. Крім того, священики не могли заборонити людям почитати померлих родичів, тому Радоницу прийняли, хоча і трохи змінили її святкування.
Радониця в 2018 році | Якого числа батьківські поминальні дні

Для багатьох християнських свят, в тому числі Радониці, складним часом стали роки існування СРСР. З-за активної пропаганди атеїзму та заборони на відзначення церковних урочистостей, багато обряди, пов'язані з Радоницей, були забуті, а частина з них спотворені. Наприклад, сьогодні деякі люди при відвідуванні могил близьких приносять не тільки страви, але й алкоголь, що засуджується церквою.
Тим не менш, традиція святкування Радониці збереглася до наших днів, і віруючі люди по всій країні шанують своїх передчасно пішли рідних.

Як святкують РадоницуДо приходу радянської влади Радониця була вихідним днем, тому дозволялося вільно відвідувати могили родичів і відзначати свято, згідно з церковними приписами.
Однак з утворенням СРСР вихідний скасували, тому люди почали приходити на цвинтар під час Великодня , хоча за канонами християнства, до могил не можна ходити протягом 9 днів після торжества. Сьогодні традиції святкування Радониці повертаються і люди знову відзначають її за прийнятими правилами.
Радониця в 2018 році | Якого числа батьківські поминальні дні

Так, у цей день необхідно відвідати православну церкву і помолитися за померлих родичів під час священної літургії. При цьому потрібно подати заупокійну записку і піставити свічку за душі померлих. Після цього прийнято відвідувати кладовище, де слід влаштувати невелику трапезу і згадати приємні моменти, пов'язані з близькими.
Трапеза повинна бути скромною і не включати вживання алкоголю, хоча випити трохи вина дозволено. Оскільки Радоницу відзначають після Великодня, то на могили родичів приносять традиційні для цього свята страви: паски, фарбовані курячі яйця, м'ясні страви і т. д. Залишки страв роздають нужденним.
Іноді люди залишають на могилах хліб та чарку горілки або вина, але цей звичай церква не визнає і засуджує. Пам'ять покійних прийнято почитати іншими способами, наприклад, здійснюючи від їх імені добрі вчинки: роблячи пожертви, допомагаючи бідним і т. д. На могилі також можна залишити палаючу свічку або лампадку. Після повернення з кладовища потрібно вести себе скромно, до закінчення свята не прийнято шуміти, слухати гучну музику, а також лихословити або вживати алкоголь.
Радониця в 2018 році | Якого числа батьківські поминальні дні

В деяких регіонах є свої традиції святкування Радониці, які склалися з давніх часів. Так, у багатьох областях люди ставлять на підвіконня склянку води і хліб, які залишають на ніч – так вони залучають в дім душі рідних, кажучи їм, що про них не забули. Ще одна цікава традиція – ставити на стіл три порожні тарілки, які символізують три прийоми їжі для померлих родичів.

Прикмети на Радоницу


Як і у випадку багатьох інших свят, Радониця пов'язана з різними прикметами, які перейшли до нас від предків. Наприклад, відзначати це свято вважалося обов'язковим, оскільки якщо людина не вшанує душі своїх родичів, то і після його смерті про нього ніхто не згадає.
На час свята люди відкладали всю роботу в поле, побоюючись, що інакше на хороший урожай можна не розраховувати. Домашні справи Радоницу робили, але тільки з раннього ранку, щоб повністю звільнити день для відвідування церкви і кладовища.
Наші предки завжди примічали погоду на Радоницу: якщо у цей день пішов дощ, але при цьому зберігалося безвітря, то це ознака, що рік буде вдалим і щасливим. Під час такого дощу всі люди виходили на вулицю і вмивали обличчя дощовою водою – згідно з віруваннями, це приносить щастя і здоров'я. Поганою прикметою вважалося, якщо дощ пройшов вранці, а після нього почався вітер.
Радониця в 2018 році | Якого числа батьківські поминальні дні

Жінки і молоді дівчата на Радоницу завжди чекали дощу з громом і якщо їхні сподівання збувалися, то вони вмивалися дощовою водою через золоті і срібні кільця. Такий обряд повинен допомогти зберегти на довгий час красу і молодість.
Крім того, відвідуючи могили родичів, люди просили у них послати віщий сон і завжди намагалися запам'ятовувати, що їм приснилося вночі після свята. Наші предки вірили, що сни в ніч після Радониці особливі і несуть у собі послання про майбутнє.
Сьогодні традиції святкування Радониці піступово повертаються, і церква намагається роз'яснити людям сенс обрядів і саму суть урочистості. Але навіть якщо ви рідко відвідуєте церкву і не знаєте, як правильно відзначати свято, не варто зовсім відмовлятися від нього. У цей день важливо відвідати могили рідних, а якщо немає можливості зробити це, то можна просто зайти в церкву, помолитися за душі покійних родичів, і піставити свічку.

Відео


загрузка...
Радониця в 2018 році | Якого числа батьківські поминальні дні
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають