• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Старий Новий рік 2018

У ніч з 13 на 14 січня відзначають Старий Новий рік 2018 – додатковий свято, який виник в результаті зміни літочислення. Нерідко можна почути, що в ніч з 13 на 14 січня ми відзначаємо одне з найбільш унікальних (і тому дивних) свят — Старий Новий Рік. Мовляв, жодному іноземцю з першого разу не поясниш, що це за свято таке, і придумати його могли тільки у нас. Насправді новий рік за старим стилем знають і люблять в різних куточках планети. Так і в нашій країні традиції святкування згаданої дати беруть свій початок у більш далекому минулому, ніж багато хто думає.

Старий Новий рік 2018

Історія свята


Старий Новий рік – це рідкісний історичний феномен, додатковий свято, який вийшов в результаті зміни літочислення, тобто з 5508 р. до н. е., і початок року стали відзначати 1 березня (за новим стилем 14 січня). З цього часу на Русі користувалися юліанським календарем, що складається з 12 місяців, назви яких були пов'язані з явищами природи. Це свято відзначається переважно в тих країнах, де православна церква продовжує користуватися юліанським календарем.З 1492 р. Новий рік на Русі повсюдно стали відзначати за церковним календарем 1 вересня (14 вересня за новим стилем, 7000 рік від створення світу). Через 2 століття в 1700 р. (7208 р.) Петро I оприлюднив указ літа обчислювати з 1 січня від Різдва Христова 8 днів.
Старий Новий рік 2018

Таким чином 1699 р. тривав 4 місяці із вересня по грудень. До ХХ століття Календар на 13 діб відставав від Європи, давно перейшла на Григоріанський Календар. Щоб скоротити цей розрив у 1918 р. декретом Ради Народних Комісарів було здійснено перехід на григоріанський календар – новий стиль, а 14 січня – день Святого Василя виявився старим Новим роком.
Старий Новий рік 2018

Щедрий вечір


Потрібно сказати, що Старий Новий рік – це не просте веселощі, а, згідно з церковним календарем, день святої Меланії – покровительки домашнього вогнища, вагітних і породіль. Вечір цього дня в народі називається Щедрим. Традиційно 13 січня під час сімейної вечері на стіл подаються страви, щедро приправлені жиром тваринного походження і м'ясні страви – в знак закінчення суворого пісту і великої радості від народження Сина Божого, коли православні їдять кутю з узваром, співають обрядові пісні і славлять Богонемовля. Як на Святвечір і сам празник Христового Різдва, так і в Щедрий вечір за столом збирається вся родина, всі просять один в одного прощення, говорять про досягнення кожного присутнього, підводять підсумки року, що минає.
Старий Новий рік 2018

В наш час Щедрий вечір зазвичай плавно переходить у зустріч Старого Нового року, а потім продовжується походом в гості до найближчих сусідів і недалеко живуть друзям. При цьому всі бажаючі вбираються в костюми і щедрують – співають пісні, в яких звучать побажання миру та радості відвідуваному будинку і його мешканцям, звучать заклики любити ближнього та Панове, ну і, звичайно ж, в жартівливій формі щедрувальники просять для себе винагороди за такі співи і доброзичливість. Зазвичай це люди, які ще в змозі придумати собі святковий образ, вбираються в Козу, Цигана або Маланку, як того вимагає традиція. Якщо ж відсутня підходяща строката або смішна одяг або вже немає сил переодягнутися, компанії виходять з положення завдяки гострого слівця і своєї винахідливості.
Старий Новий рік 2018

Традиції на старий Новий Рік 2018


Зі старим Новим роком пов'язано багато звичаїв і традицій. У народному календарі цей день був присвячений Василію Великому і називався Васильєвим днем. Наші предки вважали, що цей день має великий вплив на весь наступний рік.У селах і селах у Василів день відзначали «овсень» – свято, пов'язане з обрядом обсевания, задобрювання майбутнього врожаю. В цей день діти по дому розсипали зерна пшениці, вівса, жита, примовляючи: «Уроди, Боже, всякого жита за закрому, що за закрому так по великому, а й стало б жита на весь мир хрещений». Господиня збирала зерна з підлоги і зберігала їх до посіву. Також у наших предків-слов'ян існував важливий обряд варення каші. Ця традиція нагадувала ворожіння на майбутній рік. Обряд варення каші проводився в ніч з 13 на 14 січня за новим стилем.
Старий Новий рік 2018


Найстарша жінка в сім'ї рівно о другій годині ночі приносила з комори крупу, а старший з чоловіків – воду з ріки або колодязя. Крупа і вода стояли на столі доти, поки не истопится піч, і до них ніхто не доторкався, щоб не відлякати долю. Далі вся сім'я сідала за стіл, і старша жінка, розмішуючи кашу, голосила: «Сіяли, ростили гречку все літо; Вродила каша гречка Й велика, й рум'яна. Звали-позивали нашу гречку В Царгород побувати, На княжий бенкет бенкетувати. Поїхала гречка в Царгород Побувати з князями, З боярами, Із чесним вівсом, З золотим ячменем. Чекали гречку, Дожидали біля кам'яних воріт; Зустрічали гречку князі й бояри, Саджали гречку за дубовий стіл Бенкет бенкетувати, І приїхала наша гречка До нас гостювати».
Старий Новий рік 2018

Після цього усі вставали з - за столу, а господиня з поклоном ставила кашу в піч. Коли каша встигала, дивилися, повен горщик. Якщо каша виповзав з нього – це віщувало біду всьому будинку. Від тріснутого горщика теж хорошого чекати не доводилося. Після зняття пінки оглядали саму кашу, – якщо вона була наваристою, значить, буде і щастя, і врожай. Гарну кашу з'їдали на сніданок, погану ж викидали в річку. Увечері селяни виходили на вулицю щедрувати (надягали маски, вбиралися і йшли до сусідів). Гуляють співали щедрівки (особливі пісні, в яких величаются господарі будинку, до яких прийшли ряджені). За ці пісні ряджені отримували щедрі за весь час колядування подарунки. Звідси одна з назв 13 січня – щедруха. На Новий рік було прийнято щедро пригощати домашніх і гостей м'ясом і жирними стравами, тому цей день називався ще й «жирна кутя». Вважалося, що чим щедріше господарі пригостять або обдарують колядників, тим багатшими будуть жити в наступаючому році.
Старий Новий рік 2018

Чим пригощають на Старий Новий Рік


За традицією на Старий Новий рік прийнято пекти пироги, млинці, ліпити вареники і пригощати тих, хто прийшов в будинок до господарів з піснями, танцями та привітаннями. Кутю на Щедрий вечір варили особливим чином – в призначену годину, вночі, з замовляннями.
Старий Новий рік 2018

Якщо страва виходило – його з'їдали, якщо немає – виливали в річку, щоб вона забрала з собою всі лиха. Крім того, обов'язковим атрибутом святкового столу на Старий Новий рік вважаються вареники з сюрпризом – що кому дістанеться, того і варто очікувати в майбутньому році. Так, наприклад, нитка – до дороги, грошик – до багатства, ґудзик – до обновкам, цукор – до солодкого життя, перець – до гострих відчуттів, квасоля – до дітей, а борошно – до мукам.
Старий Новий рік 2018

Ворожіння на Старий Новий рік


У ніч на старий Новий рік дівчата ворожили на судженого — адже тривав період Святок, кращого часу для всякого роду передбачень і пророкувань. У народі вважалося, що ворожіння у ніч з 13 на 14 січня самі правдиві і саме в цей час можна побачити в сні свого майбутнього чоловіка. Для цього дівчата розчісували перед сном волосся, клали до себе під подушку гребінець і і говорили чарівні слова: «суджений-ряджений, прийди розчесати мені голову».
Старий Новий рік 2018

Ворожіння на одруження. Під старий Новий рік опівночі дівчата-подружки виходять у двір і, зав'язуючи по черзі один одному хусткою очі, повертають «дзиґою» навколо себе, а потім штовхають дівчину в спину. Якщо вона піде в бік воріт, то скоро вийде заміж. Якщо піде до ганку, то сидіти їй в дівках ще один рік.
Старий Новий рік 2018


Ворожіння на горіховій шкаралупі. Також ворожили і на горіхових шкаралупах. Для цього необхідно в посудину налити води і опустити туди дві шкаралупи горіха. Вважається, що якщо вони зблизяться впритул, то незабаром прийдуть свати. А ось ще деякі ворожіння на Старий Новий рік. Це одне з традиційних ворожінь на Старий Новий рік. Для цього господиня будинку, запрошуюча гостей, готує вареники з картоплею, деякі з яких кладе начинку у вигляді невеликих сюрпризів. Суть ворожіння в тому, що ніхто не знає, з чим саме йому попадеться вареник, і як раз за його начинці визначають, що людину чекає в майбутньому році. Дуже легко гадати на зернах: у банку насипається будь-яка крупа, задається питання, після чого лівою рукою дістають жменю крупи і перераховують зерна. Парна кількість означає позитивну відповідь на поставлене питання, непарне, відповідно, негативний.
Старий Новий рік 2018
загрузка...
Старий Новий рік 2018
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають