• 22:53 – Весільні зачіски 2018 - 58 фото кращих варіантів укладання для нареченої 
  • 21:44 – Найкрасивіші весільні сукні 2018 – модні тенденції для зими і літа, пишні, короткі, кольорові, для повних 
  • 23:51 – Новий рік 2018. Топ - 5 кращих салатів? Які приготувати? 
  • 22:30 – Як зустріти новорічні свята на самоті 

Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?

Взимку кожного року одинадцятикласники пишуть підсумкове твір. Його називають «грудневих», «випускний» і просто «за твором літературі». Але мова про одному завданні. Твір обов'язково для всіх. Його оцінюють вчителі школи, де навчається автор, і незалежні експерти за принципом «залік/незалік».


Позитивна оцінка дає можливість здати випускні іспити і отримати атестат, а отримав «незалік» переписує роботу навесні. У 2016 році 98% учнів впоралися із завданням з першого разу. Підсумкове твір враховується при вступі на гуманітарні спеціальності. Це повноцінний іспит, який вимагає серйозної підготовки. Не дивно, що Міносвіти не збирається скасовувати його щонайменше до 2019 року.


Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?
Орієнтовно твір 2017-2018 уч. року очікує на вас у початку грудня

Час і правила проведення


Дата і час написання випускного твори в 2018 році невідомі. Зазвичай іспит проходить на початку грудня, перездачі – на початку лютого і травня. В цей час пишуть твір ті, хто отримав «незалік», пропустив або не закінчив іспит з-за хвороби або з іншої причини. На роботу відводиться 3 години 55 хвилин. Бажана кількість слів у тексті – 350. Учень може використовувати орфографічний словник. Результати оголошуються в школах.


Навіщо писати твір?


Завдання іспиту – оцінити навички школяра за такими напрямами:

Уміння дотримуватися однієї теми при роздумах.
Застосування правил культури мовлення.
Здатність обґрунтувати свою думку.
Знання творів російської та світової літератури.В першу чергу, твір показує рівень культури мовлення автора, уміння ясно викладати думки, начитаність і здатність аналізувати твори.


Теми підсумкового твору


Теми робіт щороку змінюються і публікуються незадовго до іспиту. Як правило, учні міркують про «вічне»: сім'ї, любов, чесність, патріотизм, творчість В 2016-2017 навчальному році кожен напрямок являло собою два протилежні поняття: «Розум і почуття», «Честь і безчестя».


Всередині кожного з них формулювалися конкретні теми, які отримували школярі під час іспиту. Наприклад, напрямом «Честь і безчестя» відповідала тема «Який вчинок можна назвати безчесною?». Ці теми відрізнялися за часовим поясам. Крім того, для кожного напрямки ФИПИ складав список рекомендованих книг.


Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?
При підготовці потрібно вивчити твори, рекомендовані ФИПИ

Критерії оцінювання

«Відповідність темі». Відноситься до змісту роботи. Автор повинен знайти спосіб розкриття теми: відповісти на запитання, сформульоване в заголовку, або висловити власну думку по темі. «Зараховано» ставиться, якщо робота не відповідає темі або екзаменатору незрозуміла ідея твору.
«Аргументація». Перевіряється здатність школяра обґрунтувати свою позицію, використовуючи приклади з літератури: художніх творів, біографій, публіцистики. Для отримання заліку» учень повинен розглянути мінімум одну книгу зарубіжного або українського автора з прив'язкою до теми твору. Автор може міркувати про окремому аспекті твори (мотив, подію або персонажа) або про книгу в цілому. «Зараховано» ставиться, якщо учень не використовує приклади з літератури, згадує назву книги, але не аналізує зміст, перекручує ідею або сюжет твору.
«Композиція і логіка міркування». Оцінюється вміння школяра викладати думки чітко і послідовно. Важливо, щоб кожне твердження підтверджував аргумент. «Зараховано» отримують роботи з помилками в логіці викладення або взагалі без аргументації.
«Якість мови». Відноситься до мовного оформлення роботи: багатством словникового запасу і різноманітності синтаксичних конструкцій у творі, правильного використання термінів, відсутності кліше. «Зараховано» ставиться, якщо мовні помилки не дають зрозуміти зміст тексту.
«Грамотність». Оцінюється володіння нормами орфографії, граматики і пунктуації. Якщо автор допускає більше 5 помилок будь-якого виду на 100 слів (близько 15 на всю роботу), він отримує «незалік».Критерії 1 і 2 «Відповідність темі» і «Аргументація», – головні. Якщо по одному з них випускник отримав «незалік», роботу далі не перевіряють, а школяр отримує «незалік» за весь твір. Те ж відбувається, коли кількість слів у тексті менше 250 включаючи службові, або його визнають списаним. Щоб отримати «залік» з твору, потрібно набрати «заліки» по першим двом і ще одним критерієм.


Як підготуватися до випускного твору?


Візьміться за це до того, як з'являться тематичні напрямки іспиту. Ознайомтеся з вимогами, темами і роботами минулих років. Ви зрозумієте їх структуру та особливості. Тривалість 3 години 55 хвилин і напишіть пробну роботу за однією з тем. Оцініть, чи вистачило вам часу або потрібно діяти швидше.


Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?
Списану або занадто короткий твір загрожує вам «незачетом»!

Не зациклюйтеся на старих темах: Міносвіти не стане повторюватися. Коли нові тематичні блоки з'являться, не обов'язково готуватися за кожним з них. Досить вибрати один-два, познайомитися із запропонованою літературою і знайти афоризми відомих людей, які можна включити у твір. У будь-якому випадку, ви знайдете близьку тему в завданнях.


Як написати підсумкове твір на кращий бал?


Спочатку накидайте тезовий план роботи на чернетці. Добре обдумайте ідею, тобто головний посил роботи. Вона має бути ясною і конкретною. Потім сформулюйте два-три твердження-тези, які підтверджують ідею. Візьмемо тему «Який вчинок можна назвати безчесною?». Головна ідея твору може звучати як: «Безчесний вчинок – це той, який порушує етичні норми». Тези можна сформулювати так:

Чоловік, який здійснив ганебний вчинок, – егоїст.
Він нехтує загальноприйнятою мораллю.
Людина, яка не може пожертвувати життям заради доброго імені, боязкий і бесчестен.Задумайтеся, як можна спростувати вашу точку зору, і, по можливості, введіть контраргументи. Наприклад, «Суспільна мораль буває жорстокою і несправедливою».


Підкріпіть тези прикладами з літератури. Ви повинні не тільки згадати назву книги, де піднімалася потрібна тема, але і проаналізувати ситуацію. Вибирайте яскраві епізоди з відомих творів. Не переказуйте події, а давайте їм оцінку. Можете вставити одну-дві цитати. Але не переборщіть з чужими думками, ваша мета – викласти власні.


Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?
Мало написати свої думки — треба підкріпити їх прикладами з літератури

Склавши план, напишіть твір на чернетці. Дотримуйтесь простій структурі:

Вступ (60-70 слів). Відобразіть ідею майбутнього твору і основні тези.
«Місток» до основної частини (20-30 слів). Вкажіть, що тема роботи відображено у багатьох літературних творах.
Основна частина (200-250 слів). Наведіть один-два аргументи з літератури за такою схемою:


вкажіть назву твору та автора («Тема порушується у романі»);
згадайте конкретні ситуації, пов'язані з темою твору і підкріплюють вашу ідею;
дайте оцінку наведеним прикладам;
підведіть підсумки;
зробіть «місток» до наступного аргументу («Тема також відображено в повісті»).


Висновок (60-70 слів). Почніть з вступної конструкції («Підводячи підсумок», «Так що ж означає?») і ще раз сформулюйте свою ідею.Не захоплюйтеся складними граматичними конструкціями і «розумними» словами. Ви ризикуєте перенервувати на іспиті і допустити помилку. Радимо чергувати прості і складні пропозиції, а також використовувати складну лексику, тільки якщо ви точно впевнені в правописі.


Перечитайте чернетка, пошукайте стилістичні і граматичні помилки. Приділіть увагу початку і наприкінці, у яких міститься головна думка твору. Ці частини тексту справляють найбільше враження на читача, в нашому випадку – перевіряючого. Поверніться до них, коли закінчите чернетка, і ще раз обдумайте свою ідею. Можливо, ви уточніть написане. Перенесіть текст на чистовик, перевірити на помилки і здайте.


Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?
Використовуйте чернетку, щоб систематизувати свої думки

Хто може відмовитися від виробництва на користь викладу?

Школярі з обмеженими можливостями здоров'я або інвалідністю.
Учні закритих навчально-виховних закладів та установ, де відбувають покарання у вигляді позбавлення волі.
Учні вдома або в санаторно-курортних установах, де проходять лікування або реабілітацію.Враховують твір при вступі?


Абітурієнти гуманітарних Вузів надають твір з іншими документами. Викладачі університету оцінюють роботу за шкалою від 0 до 10. Бали додаються до результатів ЄДІ і впливають на місце автора в рейтингу. Роботу можна подати протягом 4 років після її виконання (якщо ви писали твір в 2016 а вступаєте в 2018 воно буде дійсним).


Орієнтовні критерії публікуються на сайті ФИПИ. Зараз можна побачити вимоги за минулий рік, оновлення з'являться ближче до іспиту. Критерії для університетів відрізняються від шкільних. Їх десять:

Відповідність темі.
Аргументація (приклади з літератури).
Композиція (послідовність міркувань і пропорційність частин тексту).
Якість мови (ясність викладу, різноманітність лексики і граматичних конструкцій).
Оригінальність (творчий підхід до роботи, нестандартність стилю).
Мовні норми.
Орфографічні норми.
Пунктуаційні норми.
Граматичні норми.
Точність фактів.Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?
Гарний твір додасть вам від 0 до 10 балів при вступі до ВНЗ!

По кожному критерію ставиться оцінка – «0», «1» або «2». Якщо по одному з перших двох пунктів абітурієнт одержує «0», оцінка переноситься на всю роботу. Максимум за всю роботу – 20 балів, які переводяться в десятибальну систему за спеціальною шкалою.

загрузка...
Підсумковий твір по літературі в 2017-2018 року (11 клас): теми, підготовка, як писати?
  • Коментують
  • Сьогодні
  • Читають